,

Zan Sosyal Siyasal İktisadi Araştırmalar Enstitüsü Amed Açılışı

Zan Sosyal Siyasal ve İktisadi Araştırmalar Enstitüsü, 28 Şubat 2015 Cumartesi günü Amed’de Cigerxwin Kültür Merkezi’nde saat 14.00’te başlayacak bir programla resmi açılışını yapacaktır. Açılış kapsamında, Amed Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak ve Araştırmacı Namık Kemal Dinç’in konuşacağı bir panel düzenlenecektir. Yapılacak panelde “Kürtler, Siyaset ve Akademi” ilişkisi tarihsel ve siyasal boyutlarıyla tartışılacaktır.

18 Ekim 2014 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak vakıf statüsü alan Zan Enstitüsü, İstanbul ve Amed’de faaliyetlerini yürütecektir. Değişik disiplinlerden doktora öğrencileri, akademisyenler, bağımsız araştırmacılar, iş insanları ve farklı meslek gruplarından kişilerin bir araya gelerek kurduğu Zan Enstitü, farklı çalışma alanlarında önemli etkinlik ve projeler gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Bilginin toplumsallaşmasını hedefleyen Enstitü, akademi ile gündelik yaşam arasında oluşturulan suni duvarları aşmayı, akademiyi bilginin merkezi değil toplumsal yaşamın bilgisini toplum yararına örgütleyen bir öğrenme alanına dönüştürmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda Enstitü: (1) Siyaset, Sosyoloji ve İktisat, (2) Tarih ve Hafıza, (3) Dil ve Eğitim, (4) Mekân, (5) Kültür ve Sanat ve (6) Yayıncılık gibi alt programlar üzerinden disiplinlerarası çalışma alanlarında faaliyetlerini yürütecektir.

Zan Enstitü, anaakım akademinin görmezden geldiği, gördüğünde ise devlete/egemene bilgi ürettiği, başta Kürtler olmak üzere diğer halklara dair akademik, sosyal, siyasal, ekonomik ve toplumsal çalışmalar yapmayı öngörmektedir. Toplum ve Kuram Dergisi geleneğini de üstlenen Enstitü; ötekileştirilenlere, ezilenlere ve direnenlere dair hakikatlerin görünür kılınması, konuşulması ve bu doğrultuda sosyo-politik araçların/olanakların oluşturulmasını hedeflemektedir.

İletişim Bilgileri:

E-mail: zanenstitu@gmail.com
Web adresi: www.zanenstitu.org
Twitter: @zanenstitu
Telefon & Fax: 0412 223 30 23
Adres:

Amed

(1) Ali Emiri Caddesi, Güneş Apartman No: 52/2 Yenişehir/Diyarbakır

İstanbul

(2) İstiklal Caddesi, No: 116, Danışman Geçidi Han çıkmazı sokak No: 1, Beyoğlu/İstanbul