,

Sınırın iki yüzü: Suruç ve Kobanê’den Notlar
Özgür Amed

Özgür Gündem gazetesinde kendine has tavrı ve mizahıyla tanıdığımız Özgür Amed’le Sınırın iki yüzü’nü, Suruç ve Kobanê’yi tartışıyoruz.

“Rojava’da adı konulmamış bir üçüncü dünya savaşı yanı başımızda yaşandı dersek abartı olmaz. Cenneti dünyada Kürt katliamları ile kurmayı hedefleyenlerin içine düştüğü Kobanê, cephe komutanlarından Meysa Ebdo’nun deyimi ile ‘birilerinin cehennemi’ oldu…

Savaş küçük bir kasabada geçmedi! Başta Kürdistan olmak üzere kısa sürede tüm dünyanın gündemine girerek sokaklarda yükselen sese, basının renkli kapaklarına, fon müziği direniş şarkılarından oluşan belgesellere ve muazzam hikâyelere sıçradı. Savaş bu kentin içinde olduğu kadar sınır boyunda da amansızca sürdü. Sınırın iki yakasına sıkışmış bir halk gerçekliği, gaz dumanları ve sınır tellerinin önünde kendi tarihi ile yüzleşme imkânı buldu.

Mekânı direniş, bellek, tarih ve zaman bağlamında değerlendirirsek Kobanê’de olan bitenleri ve sınırın iki yüzünü göz önüne aldığımızda bugüne dair zorunlu bazı okumalar yapma ihtiyacı doğduğu aşikar. Bu buluşmanın amacı da Kobanê’ye dair bir iki parantez açarak bazı tanıklıklar üzerinden bu tarihi zaferi başka bir göz ile okumaya, tartışmaya çalışmaktır.”

Özgür Amed

Zan Sosyal Siyasal ve İktisadi Araştırmalar Enstitüsü/Toplum ve Kuram: Lêkolîn û Xebatên Kurdî

Yer: Toplum ve Kuram: Lêkolîn û Xebatên Kurdî

Tarih ve Saat: 5 Şubat Perşembe – 18.30

Adres: İstiklal Caddesi No: 116, Danışman Geçidi Han Çıkmazı Sokak No:1, Beyoğlu İstanbul (Galatasaray Meydanındaki Hazzo Pulo Pasajı içinde)