Dünya Liderlerine Çağrı: Çanakkale’ye Değil Yerevan’a Gidin

Beş sivil toplum örgütü dünya liderlerine Ermeni Soykırımı’nın 100. Yıldönümü olan 24 Nisan’da Çanakkale’ye değil Yerevan’daki Soykırım Anıtı’na gitme çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her yıl 18 Mart tarihinde düzenlenen Çanakkale savunmasını anma etkinliklerini bu yıl, Ermeni Soykırımı’nın 100. Yıldönümü olan 24 Nisan’da düzenleneceğini ilan etmiş ve dünya liderlerini Çanakkale’ye davet etmişti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon, İzmir Süryani Dostluk, Kültür ve Dayanışma Platformu, Nor Zartonk,www.suryaniler.com Kültür Platformu ve Zan Sosyal, Siyasal, İktisadi Araştırmalar Vakfı bugün İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde bir araya gelerek Cumhurbaşkanın açıklamasını protesto etti.

“Cumhurbaşkanının çağrısını protesto ediyoruz”

Beş örgüt adına ortak açıklamayı okuyan İHD Genel Başkan YardımcısıMeral Çıldır şöyle konuştu:

“24 Nisan dünyanın her yerinde Ermeni Soykırımı’nın başlangıcını simgeleyen tarihtir. Ermeni soykırımı sürecinde Süryani halkı da hedef alındı. ‘Seyfo’ olarak anılan Süryani Soykırımı’nda, Süryaniler kitleler halinde katliama uğradı. Soykırım, Ermeni ve Süryanilerin yanı sıra Osmanlı topraklarında yaşayan, başta Rumlar olmak üzere tüm Hıristiyan halkların imhası ile sonuçlandı.

“ 24 Nisan 1915’in 100. yıldönümüne yaklaştığımız bugünlerde Soykırımın inkarına karşı mücadele veren bir grup kuruluş ve çevre olarak cumhurbaşkanının bu çağrısını protesto ediyor ve dünya liderlerine 24 Nisan’da Çanakkale’ye gelmek yerine, Yerevan’a soykırım anıtını ziyaret etmeye çağırıyoruz.”

Keskin: Biraz vicdan talep ediyoruz

Basın konuşmasının ardından İHD Başkan Yardımcısı Eren Keskin açıklama yaptı:

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuran zihniyet, 1915 Ermeni Süryani soykırımını gerçekleştiren zihniyetin kendisidir. O nedenle bu zihniyet hala devam ediyor. En son Doğu Perinçek davasında gördük ki ülke içinde kavga edenler soykırımı gizlemek için yan yana geldiler. Hepsi aynı ittihatçı sistemin parçaları.

“Bizim için 24 Nisan 1915’in çok büyük bir önemi var. Biz tarihle hesaplaşmak istiyoruz. Bize yalan anlatılan, çocuklarımızı yalanlarla büyüten bu anlayışın sorgulanmasını istiyoruz. 1915 Soykırımının hala birçok devlet tarafından açıkça dile getirilmediğini biliyoruz ama yine de biraz vicdan talep ediyoruz.

“Çok büyük bir acının yıldönümü olan günde sahte bir savaşı anıyorlar. Kendi politikaları için bir çok insanın katledilmesine neden olan sahte bir savaşı anmak üzere insanları Çanakkale’ye davet ediyorlar. Bu, Soykırım kurbanlarıyla alay etmek demektir.  Gerçekten acının olduğu Yerevan’a gidin diyoruz. ”

İzmir Süryani Dostluk, Kültür ve Dayanışma Platformu adına konuşanZeynep Tozduman ise “ İzmir coğrafyasında Ermeni Pontus Rum ve Süryani Soykırımının kabul edilmesi için çaba harcıyoruz, bu çabaya da devam edeceğiz” dedi. (AS-BY/BK)

http://www.bianet.org/bianet/insan-haklari/162074-dunya-liderlerine-cagri-canakkale-ye-degil-yerevan-a-gidin